Anime Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

+9
xAkira
MightyDemon
Vlady
Dellz.
Alle
Deathmaster
HexterJexter
Botez Olimpia
Dexter
13 participanți

In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Dexter 6/11/2013, 08:48

Hey Very Happy ,
ma bucur ca por fi primul care posteaza in "Dezbateri" , am sa incerc sa postez o dezbatere pe saptamana.
Acum ceva timp am avut o idee si ma intrebam "cum ar fi sa avem ore de anime/manga in gradinite , scoli si licee ?" .
Ideea mi-a venit dupa ce am urmarit o stire la tv in care o anumita fundatie preda ore de pian in gradinite gratuite cu ajutorul voluntarilor (sau ceva de genul) . Si m-am gandit cum ar fi sa formam un grup de voluntari care sa predea ore de anime/manga in gradinite , scoli si licee .
Pentru ca anime-urile sunt impartite pe categori de varste (4-18 ani) am putea face o programa foarte usor pentru gradinite , scoli si licee . Cred ca , copii si adolescentii , ar invata cu placere despre un anime / o manga  si s-ar uita cu placere la el respectiv ar citi-o daca ar fi tema .
Este doar o idee stiu ca este foarte greu sa devina raelitate . Astept opiniile voastre despre aceasta idee cu argumente pro si contra .

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Ar313
Dexter
Dexter
Admin

Mesaje : 63
Data de inscriere : 06/11/2013
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti

https://anime-romania.all-up.com

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Botez Olimpia 6/11/2013, 09:21

Ioi,ce tare ar fii.Eu aș pune la clasa a 7-a Mirai Nikki,și să-i pun să demonstreze că Yuno e o yandere What a Face 
Și tot așa,pe clase ^^

Botez Olimpia

Mesaje : 1
Data de inscriere : 06/11/2013

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de HexterJexter 6/11/2013, 09:31

Nu \prea\ as fi de acord... (cel putin eu)
Adica da mie mi-ar placea sa exista o biblioteca manga la dispotie si toate cele.
Dar, spre deosebire de mine, nu multora le place acest franchise manga/anime... (adica inafara de mine care am adus animeurile in clasa mea nu mai exista decat 2 <both cei mai buni prieteni ani mei> care se mai uita la animeuri)
Repet mie mi-ar placea (i would rape them manga's with my eyes ._.) dar altora nu.
Este exact ca si ora de religie... mie nu imi place religia si nu o pot suporta, asadar este o ora pe care o urasc la scoala (altora le place xD).
I'm new to this forum so don't butthurt over me ,-,
HexterJexter
HexterJexter

Mesaje : 76
Data de inscriere : 06/11/2013
Varsta : 24
Localizare : 2Mai,Mangalia-EQUESTRIA MY FRIEND<3

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Deathmaster 6/11/2013, 10:26

Cred ca ar putea sa fie intr-un fel si educational....am putea sa invatam sa desenam manga in ora de desen si la informatica sa facem amv-uri....OuO...ultima ora de vineri am putea sa vadem un filmulet despre istoria anime-urilor
Deathmaster
Deathmaster

Mesaje : 9
Data de inscriere : 06/11/2013
Varsta : 24

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Alle 6/11/2013, 11:37

Ar fi dragut, cat despre predat cred ca indiferent de locul unde a fi realizata predarea,ar trebuii sa se faca cateva ore de "initiere". Fie gradinita,scoala primara sau liceu,sunt multi care nu stiu ce sunt anime-urile si le considera copilari. Ei bine in cazul acesta ar trebuii facuta o prezentare pentru o demonstrare detaliata. Cred ca ar fi ok sa avem o lista de anime-uri potrivit varstei si intereselor si pentru inceput ei ar trebuii sa vizioneze apoi sa povesteasca si sa argumenteze Very Happy
Sunt de acord si cu Deathmaster,cu desenul si informatica,in plus aceasta ora poate fii una distractiva,poate dupa ceva timp,pe grupe,sa se munceasca pentru crearea unor personaje propii iar apoi role-play-uri Very Happy
Alle
Alle

Mesaje : 11
Data de inscriere : 06/11/2013
Varsta : 26
Localizare : Hunedoara

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Dellz. 6/11/2013, 11:46

Hmm nu ca nu as fi de acord insa clar nu ar merge.
1. Multa lume nu se uita si daca stau sa numar in majoritatea scolilor poate 5-6% din elevi se uita la anime, citesc manga sau poate daca au vazut vreunul la viata lor.
2. In afara de noi, cadrele si toti ceilalti nu le-ar gasi folositoare.
Ar fi o idee, dar nu in scoala, nici o institutie, ceva un club facut in scoli,a sa ar merge!


Ultima editare efectuata de catre Dellz. in 7/11/2013, 12:30, editata de 1 ori
Dellz.
Dellz.

Mesaje : 89
Data de inscriere : 06/11/2013
Varsta : 27
Localizare : Sugar Island

http://twinkle-tears.tumblr.com/

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Vlady 7/11/2013, 04:56

Mi se pare o idee geniala dar nu va merge aici la noi in Romania in momentul de fata din pacate
Vlady
Vlady

Mesaje : 113
Data de inscriere : 06/11/2013
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de MightyDemon 8/11/2013, 06:51

Ideea este una foarte interesanta, dar sunt in mare parte de acord cu Dellz, este putin cam impracticabila. Pentru noi nu am ce sa zic, ar fi super tare sa poti sa inveti la liceu/ scoala si de ce nu ... chiar si la facultate dar pentru majoritatea populatiei( aici ma refer la copii/adolescenti/tineri adulti) care sa fim seriosi, nu prea ii vad eu sa fie interesati de asa ceva. Exemplu ar fi la mine in grupa suntem 2 care ne uitam la animeuri si doar intre noi vorbim, ce ne mai asculta prietenul meu cel mai bun si mai zice cate ceva dar nici macar el nu se uita . Dintre prieteni suntem iarasi putini care ne uitam. Ar trebuii mai degraba sa gasim un mod prin care sa promovam genul anime, si in plus sunt multi care cred ca aceste animeuri sunt perverse sau ca sunt pentru copii( am cunostinte). Nu stiu, cum ziceam ideea e buna dar nu vad cum am putea sa o implementam.
MightyDemon
MightyDemon

Mesaje : 43
Data de inscriere : 07/11/2013
Varsta : 33
Localizare : Galati

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de xAkira 8/11/2013, 12:59

Yeah. Interesanta ideea. Dar trebuie regandita total. Daca ar veni niste tipi ciudati la o directoare sa ii spuna ca vor sa promoveze animeurile ( un lucru despre care ea n-a auzit niciodata) in scoala ei..... ne-ar da afara pe fereastra.
Oricum, pe multi n-ar interesa. Te asigur.
Ideea cred ca ar merge mai degraba asa:
Facem niste chestii gen pliante, ceva, si mergem sa le impartim in scoli cu o scurta definitie a animeurilor. Si sa fie peste clasele a 5a, sa ii chemam intr-un punct comun intr-o sambata si sa gasim un loc unde sa facem o prezentare a animeurilor. Desi..cred ca cei care ar fi interesati ar fi tot cei care se uita cat de cat la animeuri.
Este mult prea greu sa ii faci pe o adunatura de copii sa se uite asa, dintr-o data, la animeuri.

* simt ca ma bag ca musca-n lapte >Smile nu ma injurati *
xAkira
xAkira

Mesaje : 99
Data de inscriere : 06/11/2013
Varsta : 26
Localizare : Bucuresti, dupa Apocalipsa

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Vlady 8/11/2013, 13:05

Total de acord cu Irina Very Happy
Vlady
Vlady

Mesaje : 113
Data de inscriere : 06/11/2013
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de MightyDemon 8/11/2013, 13:13

E buna ideea ei cu pliantele , dar sunt de acord ca doar cei care sunt deja cat de cat interesati de anime o sa vina. Ceilalti probabil o sa se creada prea importanti sau "cool" ca sa vina ei la asa ceva. Totusi ar fi interesant sa se incerce macar o data ceva asemanator, macar sa vedem ce se intampla, cine stie poate are un succes, oricat de mic ar fi. Trebuie gandita oricum , chiar si daca ne-am duce la liceele la care invatam/am invatat, tot ar fi destul de greu sa convingem cadrele didactice sa ne lase sa facem ceva, o activitate macar.
MightyDemon
MightyDemon

Mesaje : 43
Data de inscriere : 07/11/2013
Varsta : 33
Localizare : Galati

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de -sK-.Skull 9/11/2013, 01:13

Daca sar face asa ceva la scoala cred ca ar deveni plictisitor,mai bine e sa stai la scoala si sa te gandesti "cand ajung acasa ma uit la animeul nou" la episod sau ce o fi,decat sa devina plictisitor mai bine....Dont break the Anime Legion Smile
-sK-.Skull
-sK-.Skull

Mesaje : 30
Data de inscriere : 08/11/2013

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Sasegami 9/11/2013, 07:21

MightyDemon a scris:Ar trebuii mai degraba sa gasim un mod prin care sa promovam genul anime
In afara de Nijikon si alte conventii, ceva local ar fi dragut. Promovarea se face si prin forumuri, imagini, fic-uri etc.


On-topic now, anime-uri predate in scoli - nu. Fiindca prea multi romani au mentalitatea de *eu de ce nu?*, folosita de cele mai multe ori pe...lucruri traznite Rolling Eyes  si or sa vrea cine stie ce prostii daca asta s-ar implementa. Ar fi super, dar nu, nu in scoli. Razz 

Plus, pe ce ni s-ar da note si ce ni s-ar preda? Poate nu imi place un anumit anime ori nu il pot asculta peste toti colegii galagiosi.

O idee ar fi, da, sa improducem cluburi si sa facem cubluri de anime si manga. Ar fi o atmosfera mai prietenoasa si linistita. :)Dar unde sa ai cluburi cand nici loc sa pui doar o clasa pe incapere nu ai? Rolling Eyes

  Ah, daca am putea traii in scolile prezentate in anime-uri...king
Sasegami
Sasegami

Mesaje : 17
Data de inscriere : 09/11/2013
Varsta : 28

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de MightyDemon 9/11/2013, 09:27

Sa avem o scoala ca in anime-uri .. ce vis frumos , sau sa avem un sistem educational bine pus la punct. Sunt vise mari astea Smile
MightyDemon
MightyDemon

Mesaje : 43
Data de inscriere : 07/11/2013
Varsta : 33
Localizare : Galati

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Vlady 9/11/2013, 16:34

Ceea ce ar fi foarte fain ar fi sa avem si noi clubs Very Happy
Vlady
Vlady

Mesaje : 113
Data de inscriere : 06/11/2013
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de tobi19ification 9/11/2013, 23:32

Nu isi are rostul asa ceva.Pentru inceput sistemul educational din tara noastra trebuie sa-si rezolve problemele.Se doreste o educatie ca-n tari euopene civilizate cu o structura educationala bine definita, insa in tara noastra se ia doar modelul nu si mentalitatea.
Sistemul are cadre didactice invechite, mentalitate comunista si manuale cu o structura slaba si nedefinita.Daca am reusi sa schimbam profesorii ,ar veni cu o mentalitate mai proaspata, o gura de aer in gandire si daca am reusi sa scoatem sistemul educational de sub mana politicului am reusi sa integram si anime-urile in structura.Pana atunci stam pe si ne uitam, ca asa n-ai ce sa faci...
Despre anime-urii la gradinita? Mda, e ceva, gandindu-ne ca este o lista de anime-uri pentru varsta aceia.Insa cum ziceam schimband ceea ce e de schimbat mai intai vom ajunge sa dezvoltam cultura anime/manga in gradinite, scoli si licee.
tobi19ification
tobi19ification

Mesaje : 39
Data de inscriere : 09/11/2013
Varsta : 32
Localizare : Slobozia Jud.Ialomita

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Dellz. 10/11/2013, 05:32

Sesegami sustin ideea cu ceva local si da' mai bine eram ceva digital decat sa fiu om. =]] Dar totusi ar fi fost risipa de mancare!
Ideea in sine e interesanta, dar nu aplicata-n scoli. Mai mult ca o chestie pe care o faci in timpul liber.
Dellz.
Dellz.

Mesaje : 89
Data de inscriere : 06/11/2013
Varsta : 27
Localizare : Sugar Island

http://twinkle-tears.tumblr.com/

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Hoshi 12/11/2013, 14:02

De ce am avea nevoie de aşa ceva când copiii din ziua de azi (mă refer şi la cei de 5-6 ani) pot umbla pe youtube  şi se uită la ce vor? 
Asta se poate face când oamenii vor fi mai open-minded adică niciodată lol. Plus că mulţi consideră anime-urile nişte desene prosteşti, deşi unele sunt mai bune decât multe filme. xD
Cum o zis şi Dellz, ideea e bună dar numai ca un hobby şi cam atât.
Hoshi
Hoshi

Mesaje : 22
Data de inscriere : 12/11/2013

Sus In jos

Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu . Empty Re: Dezbatere : Ore de anime/manga la gradinita , scoala si liceu .

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum